Bakarat – zasady gry

Bakarat – to popularna karciana gra hazardowa, szeroko rozpowszechniona w kasynach. Popularność tej gry polega na tym, że o zwycięstwie decyduje tylko i wyłącznie szczęście. Poza rzadko trafiającym się remisem, są możliwe tylko dwa wyniki: wygrana krupiera lub gracza. A zatem szanse na zwycięstwo wynoszą prawie po 50%.

Co ciekawe można obstawiać nie tylko własne zwycięstwo, ale również zwycięstwo bankiera/krupiera. Bakarat podobnie jak Black Jack jest grą, w której najważniejsze są wartości przyporządkowane poszczególnym kartą, a nie gradacja samych figur. Karty 2-9 mają wartość równą wartości danej karty, natomiast 10 i figury są warte 0 (zero), As warty jest jeden punkt. Krupier i gracz otrzymują po 2 karty. Punkty obliczane są przez dodanie wartości na obu kartach (ewentualnie można „wyciągnąć” trzecią kartę) i odjęcie 10, ponieważ ważna jest cyfra jedności i to ona decyduje o wygranej. Z pośród uczestników wygrywa ten, którego ostateczna wartość jest najwyższa. Najwyższa wartość do uzyskania to 9 (np. 4 i 5 albo As i 8). Istnieją specjalne zasady dotyczące trzeciej karty, którą „ciągnie się” w konkretnych okolicznościach. Najczęściej to właśnie reguły trzeciej karty decydują o ostatecznym wyniku rozgrywki, dlatego to właśnie ciągnięcie i odsłonięcie trzeciej karty stanowi najciekawszy element gry bakarat. Gracz otrzymuje dodatkową kartę w sytuacji, jeśli wartość obu kart na jego ręce wynosi po zsumowaniu (oraz tradycyjnym ujęciu cyfry dziesiątek) pięć lub mniej. W przypadku, gdy wynosi ona osiem lub dziewięć, albo gdy krupier posiada taki wynik, nie są wydawane żadne dodatkowe karty. Jeśli natomiast gracz ma na ręce wartość wynoszącą sześć lub siedem, czeka kolejkę. Podobnie kolejkę czeka krupier, jeśli jemu przydarzy się szóstka lub siódemka. Krupier dobiera kartę w sytuacji, gdy jego ręka wynosi dwa lub mniej. W przypadku, gdy ręka krupiera wynosi trzy, cztery, lub pięć, ciągnięcie dodatkowej karty uzależnione jest od tego, jaką trzecią kartę wyciągnął gracz.

Gra bakarat zyskała ogromną popularność nie tylko w tradycyjnych kasynach, ale także w kasynach internetowych. Kasyna wirtualne sprawiły, że rozrywka, jaka jest gra w bakarat, wcześniej popularna raczej tylko wśród nielicznych osób, których stać było na odwiedzanie tradycyjnych kasyn, stała się rozrywką masową. Dziś w bakarata ma szansę zagrać każdy, nie tylko bywalec ekskluzywnych salonów gier hazardowych. Bakarat w internecie niczym nie różni się pod względem zasad od tradycyjnego bakarata znanego z Las Vegas, Monte Carlo, czy światowej stolicy gry w bakarat, jaką jest chińskie Makau.

Rolę krupiera przejmuje tu oczywiście program komputerowy. W zasadzie grając w bakarat przez internet nie musimy nawet znać zasad tej gry, gdyż to komputer odpowiada za całe rozdanie, a w grze tej nie ma miejsca dla taktyki i cała rozgrywka opiera się przede wszystkim na szczęściu. Gracze zatem wyłącznie obstawiają zwycięstwo swoje lub krupiera, ewentualnie rzadko spotykany w grze bakarat remis. Dzięki temu gra w bakarat jest bardzo szybka i można rozegrać kilka partyjek nawet w oczekiwaniu na zagrzanie się wody w czajniku, lub wizytę ukochanej. Po co zatem grać na komputerze w pasjansa czy inną podobną grę, skoro można równie dobrze zmierzyć się z wirtualnym krupierem i zgarnąć niezłą sumkę z wygranych za naszą grę? Grę w bakarat oferuje obecnie prawie każde wirtualne kasyno, gdyż jest ona zarówno prosta, jak i bardzo popularna wśród graczy. Zasady w poszczególnych kasynach internetowych są z reguły identyczne, różnić się mogą w przypadku różnych specjalnych wersji gry w bakarat.