Blackjack: Zasady i przebieg gry

Black Jack, znany też w Polsce jako Oczko, to najbardziej popularna karciana gra kasynowa, zarówno w klasycznych jak i internetowych kasynach. Zasady Black Jacka są proste, a szybka rozgrywka i statystyczna możliwość wygrania z kasynem są magnesem dla każdego kto lubi hazard. Kasyna online są w stanie zaproponować graczom wiele różnych odmian. Przedstawiamy Wam najbardziej popularne zasady Black Jacka.

W Black Jacku Zadaniem gracza jest pokonanie krupiera przez ułożenie ze swoich kart układu o wartości punktowej równej lub jak najbliższej 21 i jednocześnie wyższej od wartości kart krupiera. Wszyscy gracze grają przeciwko krupierowi, a więc dla danego gracza liczy się tylko to, jaką wartość mają Jego karty – i oczywiście karty krupiera.

Black Jack – wartości kart
Karty od dwójki do dziesiątki mają wartość równą karcie.
Wszystkie figury (walet, dama, król) mają wartość 10 punktów.
As posiada wartość 11, jednak w przypadku, gdy dałoby to wartość większą od 21, możemy mu przyporządkować wartość równą 1. Żaden z czterech kolorów nie ma dodatkowej wartości.
Jokery nie biorą udziału w grze w Black Jacka.

PRZEBIEG ROZGRYWKI
Rozdanie w Black Jacka rozpoczyna się od postawienia zakładów przez wszystkich graczy przy stoliku. Grając w internetowym kasynie, wystarczy z reguły kliknąć na odpowiednie symbole żetonów, które przesuną się na stół.
Następnie każdy z graczy otrzymuje po dwie karty odkryte, a krupier otrzymuje jedną odkrytą i drugą zakrytą kartę.
Każdy z graczy ocenia swoje karty, widoczną kartę krupiera i podejmuje decyzję jak grać dalej. Zasadniczo ogranicza się to do dobierania (ang: hit) lub zatrzymania z posiadanymi kartami (ang: stay). Kiedy wszyscy gracze podejmą decyzję, karty dobiera sobie (lub nie) krupier. Jego postępowanie jest ściśle określone regulaminem gry (szczegóły poniżej).

Black Jack – warunki wygranego rozdania
Wygrać rozdanie w blackjacka można na dwa sposoby:
1. Suma punktów z Twoich kart będzie wyższa niż suma kart kasyna i nie przekroczy 21.
2. Suma kart krupiera przekroczy 21 (ang. bust) i każdy gracz, który nie poszedł w jego ślady wygrywa rozdanie. Jeśli jednak gracz pierwszy przekroczysz 21, przegrywa, nawet jeśli krupier zrobi to również.
Jeśli zarówno gracz jak i krupier mają po tyle samo punktów, rozdanie kończy się remisem.

Black Jack – automatyczna wygrana
Wygraną od razu w momencie otrzymania obu kart przez gracza gwarantuje tytułowy „Black Jack”, czyli układ od razu dający 21 punktów. Jest to kombinacja As + Figura lub Dziesiątka (11+10). Układ taki daje graczowi wygraną w stosunku 3:2.
Jeśli jednak to krupier ma Black Jacka po odsłonięciu drugiej karty, wszystkie zakłady graczy przepadają na rzecz kasyna – chyba, że któryś graczy też ma Black Jacka.

Black Jack – opcje gry krupiera (kasyna).
Jak wspomnieliśmy już, krupier postępuje wg. ściśle określonych przepisów i jako prowadzący grę w imieniu kasyna nie ma możliwości na podejmowanie własnych, niezależnych decyzji.
Jeśli suma jego kart jest niższa niż 16 lub 17 (zależy to od regulaminu dotyczącego konkretnej odmiany gry i kasyna) kontynuuje on dobieranie, jeśli jest równa lub wyższa niż 17 zatrzymuje się nie mogąc już dobierać kolejnych kart.

Wartość na jakiej zatrzymuje się krupier dobierając karty jest z reguły przedstawiona na stole gry. (np. Dealer must stand on all 17).
Często spotyka się zasadę przymusowego dobierania przez krupiera na tzw. „miękkim 17″. Układ miękki zawiera asa, którego można policzyć jako 1 lub 11, bez przekroczenia wartości maksymalnej. Układ twardy to układ bez asa lub układ z jednym asem, którego można policzyć tylko jako 1 (bez konsekwencji bust’a).

About the Author