Słowniczek kasynowy

 • Krupier – pracownik kasyna obsługujący grę hazardową. Wiele gier hazardowych nie wymaga (fizycznej) obecności krupierów, ponieważ ich obsługa jest prosta i może być zastąpiona przez tzw. automaty hazardowe. W tradycyjnym kasynie krupier prowadzi w imieniu kasyna gry hazardowe takie jak ruletka czy Black Jack lub poker. Istnieje podział krupierów ze względu na rodzaj zajęć i zakres obowiązków. Pierwszy to krupier-dealer, który bezpośrednio prowadzi grę. Drugi to krupier-inspektor, który czuwa nad prawidłowością przebiegu gier w kasynie. W zależności od rodzaju gry, krupier pracuje samodzielnie lub w zespole. W kasynach internetowych gry hazardowe może prowadzić prawdziwy krupier albo wirtualny.
 • Konto użytkownika w kasynie – konto, jakie musi założyć (zarejestrować w kasynie intenetowym) każdy gracz chcąc grać w gry hazardowe w danym kasynie oraz dokonywać wypłat wygranych środków.
 • Ruletka – gra hazardowa grana w większości kasyn. Rozróżniane są dwa systemy ruletki: europejski i amerykański. Po obstawieniu stołu przez graczy, krupier wprawia w ruch obrotowy koło rulety, a w przeciwnym kierunku rzuca kulką, po czym po kilkunastu obrotach kulka wpada do przedziału oznaczonego wybranym numerem. Numer nie jest znany grającym do momentu, w którym kulka się na nim zatrzyma. Następnie jest przeprowadzane rozliczanie. Ci, którzy mieli szczęście położyć swoje żetony na wybranym numerze, zabierają wygraną.
 • Depozyt – środki finansowe wpłacone przez gracza na jego konto założone w kasynie internetowym. Gracz może obstawiać stawki wg własnego uznania ze środków, jakimi dysponuje w depozycie.
 • Split – rozdwojenie kart. Gdy dwie pierwsze karty gracza są takiej samej wartości, wtedy gracz może dokonać rozdzielenia tych kart, dokładając drugą stawkę o tej samej wartości co pierwsza stawka i dobierając karty do każdej z osobna po rozdwojeniu.
 • Ubezpieczenie (insurance) – gracz może się zabezpieczyć przed Black Jackiem krupiera, w sytuacji gdy na stole jedną z odkrytych kart krupiera jest as. Wówczas gracz może postawić dodatkową stawkę, równą połowie pierwotnej stawki, które jest płatne w stosunku 2 do 1. Oznacza to, że w sytuacji, jeśli krupier będzie miał 10 lub figurę (krupier ma Black Jacka), wówczas gracz nic nie przegrywa, ale i nic nie wygrywa. Jeśli jednak krupier nie będzie miał Black Jacka, gracz traci stawkę ubezpieczenia.
 • Stand – w Black Jacku oznacza nie dobieranie kart.
 • Hit – w Black Jacku oznacza dobranie karty
 • Podwojenie stawki (double down) – gracz może podwoić zakład. Możliwe jest to tylko przy pierwszych dwóch kartach (również po rozdzieleniu za wyjątkiem dwóch asów). Gracz dostanie wtedy tylko jedną kartę. Zagranie stosowane zwykle w przypadku, gdy pierwsze dwie karty dają wartość 11 – dobranie jednej karty, która będzie figurą oznacza od razu Black Jacka.
 • Remis – jeśli wartość kart gracza i krupiera jest taka sama. Gracz zatrzymuje postawiony zakład.
 • Even Money – jeżeli odkryta karta krupiera jest Asem, a gracz trafił Black Jacka, wówczas gracz otrzymuje możliwość wygrania tyle samo, ile postawił.