Blackjack: historia

Skąd się wzięła ta jedna z najpopularniejszych karcianych gier kasynowych, do końca nie wiadomo, ale jest kilka gier, które uważane są za jej protoplastę.
Wielu badaczy i ekspertów zajmujących się tą tematyką uważa, że początki Black Jacka sięgają XVII wiecznej Francji, gdzie powstała gra, którą początkowo nazywano „Vingt-et-Un”, czyli w dosłownym tłumaczeniu „Dwadzieścia-i-jeden”. Chociaż nazwa wskazywałaby na podobieństwo do współczesnego Black Jacka, to jej zasady były jednak nieco odmienne. Karty rozdano w jednej rundzie, po czym gracze obstawiali swoje zakłady. Wygrywał ten gracz, który zebrał komplet kart o wartości 21. Jeśli krupier trafił 21, to wszyscy gracze musieli mu zapłacić potrójna stawkę wyjściową.
Inną gra, która wskazywana jest jako źródło współczesnego Black Jacka jest włoska gra o nazwie „Siedem i Pół”. Do tej gry były używane tylko następujące karty: 8, 9 i 10 oraz figury, które liczone były jako połówki. Tutaj warta uwagi jest informacja, że ta gra jest uważa za pierwszą, w której można było przegrać przez „furę” (inaczej „bust”), co oznacza przekroczenie wyznaczonego przez zasady limitu punktów.

Gdy gra dotarła w XVIII wieku do współczesnych Stanów Zjednoczonych Ameryki Płn. Zyskała bardzo szybko dużą popularność w tych miejscach gdzie uprawiano hazard. Kasyna wprowadzały specjalne premie dla graczy, aby zachęcić ich do tej gry karcianej. Jedną z takich premii była wypłata w stosunku 10:1 za „czarne oczko” z ręki, czyli as i walet pik lub trefl – stąd właśnie wzięła się nazwa „Black Jack”, czyli „Czarny Walet”. Premie za takie wygrane szybko zmniejszono, natomiast nazwa przylgnęła do gry, oznaczając dzisiaj każdego asa z figurą, czyli sumę 21 punktów, wyłożone z ręki (w dwóch pierwszych rozdanych kartach), tzw. „natural Black Jack”.

Największy rozkwit Black Jacka w amerykańskich kasynach nastąpił w latach 60-tych i 70-tych, kiedy to pierwsi zawodowi gracze zaczęli publikować swoje strategie gry „z przewagą nad kasynem”. Strategie te związane są z technikami liczenia kart. Pomimo tego, że jest to trudna do opanowania sztuka i zabroniona przez kasyna, to na dłuższą metę jest ona bardzo skuteczna i przyciągnęła do slotów z Black Jackiem oraz księgarni hazardowych nowych graczy, dzięki którym stała się bardzo popularna w branży hazardowej.